Nová a stále připravovaná 14nm mikroarchitektura ZEN od AMD se postaví přímo proti nynějším procesorům Intel SKYLAKE a bude jim na konci letošního roku vzornou konkurencí. S AMD ZEN se počítá na čtvrtý kvartál, přesněji na říjen 2016.
Jedná se v podstatě o následovníka nynějších 32nm procesorů AMD FX. V poslední době již přicházejí první zprávy nejenom od AMD, ale hlavně už i od významných partnerů a výrobců základních desek, kteří mají k dispozici první zhotovené vzorky. Ty následně testují při vývoji svých produktů. Výrobci si ZEN společně s novou paticí AM4, pro kterou je určen, prozatím pochvalují. S paticí AM4 se počítá přibližně v polovině tohoto roku a bude uzpůsobena i pro 28nm APU. Na základě dostupných informací se opravdu bude po dlouhé době jednat na straně AMD ve všech ohledech o konkurenceschopnou architekturu pro poslední generaci procesorů Intel.
Rozbory ZEN ukazují větší přiblížení ke konstrukci Intelu, která se již roky drží zajetých kolejí. Společnost AMD se tak vrací k počátkům, od kterých se před lety vzdálila při vývoji vícejádrových procesorů s vidinou většího paralelismu. Trh ale ukazuje, že není na tuto cestu připraven a je prozatím tedy pro AMD neefektivní. Konfigurace procesorů přechází od dvou malých jader k jednomu většímu. To pak doplňuje druhé výpočetní vlákno SMT (Simultaneous MultiThreading).

 

zen

 

 

V plánu pro letošek jsou výkonné modely s 8 jádry + 8 vlákny. Nebude chybět ani dvoukanálový řadič DDR4, PCIe 3.0 a další. Tím se stanou tyto modely přímými konkurenty procesorům Intel Core i7. Jelikož Intel v současné době není schopen přijít s ničím lepším, má jistě ze ZENu respekt. Jeho postavení na trhu se bát ale rozhodně nemusí. AMD s jednou (připravuje se výhledově i druhá) výrobní továrnou nedělá Intelu s minimálně čtyřmi továrnami vrásky.
Podle prognóz přijde Intel se svou další generací procesorů nejdříve v polovině roku 2018. AMD ZEN má tak slušnou šanci se mezitím na trhu uchytit a oslabit monopol Intelu. Nyní, bohužel, ale nedokáže AMD dodat na trh ani jednu třetinu toho, co každoročně trh s procesory potřebuje. Pro ty, kteří by si mysleli, že díky tomu AMD sáhne po nižších cenách za vyšší výkon než má konkurence, máme špatnou zprávu. I když by si to mohla díky menším výrobním nákladům AMD dovolit, potřebuje se především finančně zotavit z dlouhodobých prodejních neúspěchů. Očekává se tedy, že zvolí spíše strategii vyšších cen, podobně jako Intel, který si drží pomyslnou laťku, kterou prozatím rozhodně nemusí snižovat.

Leave a Reply