Dá se říci, že Total Commander je nejslavnější a nejpopulárnější správce souborů, ale i třeba jako FTP klient či jako archivační program. Zná ho téměř každý a někteří možná vzpomínají ještě jeho sice konkurenčního, ale jistě nezapomenutelného předchůdce, ze kterého přímo vychází, ten s modrým pozadím a bílými linkami – Norton Commander fungující v MS-Dosu. Ovšem za ta mnohá léta se znatelně proměňoval a rozšiřoval své možnosti i pro různá zařízení a operační systémy (např. pro smartphone a tablety s os Android), avšak svůj vzhled stále drží v konzervativním stylu, což ho neobírá o jeho přehlednost a snadné ovládání s nízkými nároky na hardwarové požadavky.
A právě nyní jeho autor Švýcar Christian Ghisler nedávno vydal zprávu, že připravuje nové vydání, které si již ponese číslo verze 9. Tento správce souborů v 32bitové verzi byl a je tvořen v poměrně ne až tak využívaném programovacím jazyce Borland Delphi 2, ale nemusí být pochybnosti o správné volbě. Ovšem v 64bitové verzi je vyvíjen ve vývojovém prostředí Lazarus/Free Pascal.
I když jeho autor Ghisler sliboval u verze 9 nový vzhled, v první beta verzi zůstává v podstatě tak, jak je známý z přechozích verzí, tedy pro něj v podstatě tradiční. Změnou (možná zatím) prošly viditelně vcelku jen ikony diskových jednotek a adresářů, které graficky odpovídají systémovým. Ale přece nejedné velké novinky se dočkal, a to svislého panelu uprostřed, který obsahuje ikony důležitých nástrojů. Nemusí pro každého ovšem působit zcela vhodně, či pokročilejší uživatelé jdou cestou klávesových zkratek, a tak je možnost jej jednoduše vypnout. Další takovou novinkou je tzv. Custom View Modes, což jsou různé profily zobrazení, které si uživatel může sám vytvořit a jednoduše pak přepínat. Za zmínku stojí i to, že v nastavení lze vybrat, zda se má 1 kB rovnat 1024 nebo 1000 bytů. Pokročilejší uživatele jistě osloví i nově podporované nové kontrolní součty – SHA224, SHA384, SHA3_256 a další. U spojení FTPS i HTTPS obstojí i protokoly TLS 1.1 – 1.2.
Závěrem lze ještě podotknout, že Total Commander v této verzi umí využít certifikáty uložené v operačním systému Microsoft Windows.
I přes to všechno ale autor varuje, že nefinalizovaná vydání (právě ony verze beta) mohou být nebezpečná. Ovšem ke stáhnutí je i přímo na oficiálních stránkách – http://www.ghisler.com/900_b1.php