Již několik týdnů je venku nová verze operačního systému Android pro chytré telefony, konkrétně se jedná o verzi 6.0, pojmenovanou po cukrovince Marshmallow. Nejedná se však o zcela nový systém, ale pouze o zdařile upravenou verzi jeho předchůdce, Androidu Lollipop. Operační systém dostal několik nových funkcí, které uživatelé očekávali již delší dobu. V tomto článku se podíváme, jak se Marshmallow oproti jeho předchůdci změnil po vzhledové stránce.

mars
Ačkoli se po vizuální stránce může zdát Marsmallow velice podobný verzi Lollipop, obsahuje změny nejen ve vzhledu, ale i ve funkcích. Jako první uveďme tzv. Lock Screen, tj. obrazovka při uzamčeném telefonu. Ta je téměř identická s verzí v Lollipopu, nicméně je zde drobná změna v levém dolním rohu obrazovky. Ikonka telefonu pro zobrazení číselníku, resp. kontaktů, byla nahrazena ikonou mikrofonu. Pokud na ni ťuknete, otevře se Vám okno pro vyhledávání hlasem. Toto vylepšení dokládá, jak silně spjatý Marshmallow je a bude s hlasovým ovládáním telefonu. Hlasový asistent Google Now Vám umožní vyhledávat výrazy na internetu, zapisovat upomínky, nastavit budík, stejně tak umožňuje pomocí hlasového příkazu spouštět aplikace a to i z Lock Screenu.
Aplikace lze kromě hlasového povelu otevřít i klasickým poklepáním na ikonu aplikace, ať už v kartách nedávno používaných aplikacích, nebo v nově předělaném menu aplikací. V menu aplikací bylo horizontální procházení stránek nahrazeno jediným vertikálním seznamem, který umožňuje rychlejší prohledávání velkého množství aplikací. Nechybí ani vyhledání aplikace skrze zadání jejího názvu, ať už přes klávesnici či již zmiňovaný Google Now. Novinkou je také postranní posuvná lišta, která vyhledává aplikace na základě jejich počátečního písmene. Najít aplikaci, kterou tak chceme spustit, je obdobou vyhledávání ve slovníku. V horní části menu aplikací se vyskytují aplikace, které používáme nejčastěji nebo které v daný den a aktuální dobu většinou používáme – funguje zde jakási předpověď na základě uživatelem často používaných aplikací v daný den a danou hodinu.
Další novinkou je System UI Tuner, který umožňuje provést drobné, ale užitečné změny v uživatelském rozhraní. Jako příklad uveďme zobrazení zbývajících procent baterie přímo do ikonky baterie, úpravu pořadí či odstranění některých ikon v horní informační liště atd. Ačkoli vývojáři Androidu slibovali funkční rotaci domovské plochy na landscape mód, ve výsledné verzi, která se do smartphonů instaluje, tato vymoženost není. Zda bude součástí některého z budoucích updatů, je otázkou.

Leave a Reply