Relativně nové rozlišení 4K tu s námi není ještě ani tak dlouho a již dnes se čím dál tím víc objevují zmínky o rozlišení obrazu v 8K, tedy 4 krát více plochy než nynější 4K. Když se k rozlišení ještě přidá přenosová frekvence a kvalita obrazu, vznikají již vysoké nároky na standardizované porty a kabeláž.
Nedávno konsorcium výrobců a vývojářů grafických karet a zobrazovacích zařízení (VESA) zveřejnilo specifikace nové generace standardu DisplayPort. Jako největší novinku má ve své nové verzi 1.4 možnost přenosu 8K videa při 60 Hz, případně 4K nebo 5K při 120 Hz. To vše s podporou až 32 audio kanálů kompatibilních se všemi formáty a na jednom kabelu.
Základní přehled toho nejdůležitějšího srovnává tabulka.

dp
Součástí nové specifikace DisplayPortu je také Forward Error korekce (FEC) použita při kanálovém kódování. Tato technika slouží převážně ke kontrole chyb při datových přenosech přes nespolehlivé komunikační kanály z hlediska odstupu signál-šum.
DP 1.4 zlepšuje také kompatibilitu při použití redukcí na HDMI ve verzi 2.0. Nechybí ani možnost propojení s Thunderbolt či USB typ C.

hd
Jen pro představu, dnes již klasické rozlišení FullHD, neboli známých 1920*1080 pixelů, se do UHD rozlišení 8K vejde 16krát. Kdy budou moci nové grafické karty a monitory podporovat tyto technologie ještě není zcela zřejmé, jistě ale na sebe nenechají výrobci dlouho čekat. Každopádně standardizované rozhraní, které výše zmíněné zvládne, je jen dobrým krokem kupředu.

Leave a Reply