Zatímco se technická média v posledních měsících plnily reportážemi o soudní bitvě mezi Oraclem a Googlem o práva na použití Javy v OS Android, přední osobnosti z komunity Javy varují, že Java, konkrétněji Java Enterprise Edition (Java EE), přestala Oracle zajímat. Zároveň připomínají, že v případě obří korporace a získaných projektů FOSS, tzv. svobodného softwaru (OpenOffice.org, MySQL aj.) je to celkem běžná praxe. Kupříkladu před pár lety Oracle předal kancelářský balík OpenOffice.org organizaci The Apache Software Foundation.

java-oracle

Zdroj obr.: www.webupd8.org

Podle technického media Ars Technica přiznávají útlum zájmu i někteří vývojáři z Oraclu. Ti byli postupně převedeni na práci na jiných projektech, čímž vývoj Javy, konkrétněji Javy Enterprise Edition (Java EE), zamrzl. Údajně některé klíčové osobnosti Oracle přímo opustily a navenek prosakují zprávy o další odnoži Javy a jejím separátním vývoji.

Zřejmě hlavní demotivující složkou je fakt, že výše zmíněný soudní spor skončil vítězstvím Googlu, což skýtá skutečnost, že Oracle tímto přichází o možný výdělek až několika miliard právě od Googlu.

Za zmínku stojí skutečnost, že pokud by došlo k oslabení pozice Javy a Javy EE, které jsou naprosto důležitými pilíři mnoha podniků, které na nich mají postavené své internetové i intranetové systémy, příležitosti by se mohl chytit především Microsoft, jehož .NET Framework a ASP.NET jsou přímými konkurenty Javy.

Jak to celé dopadne, zda vznikne nová konkurenceschopná odnož Javy, či pokud se Microsoftu podaří získat uživatele, nebo že by přeci jen Oracle našel v Javě nový potenciál je zatím jednou velkou neznámou. To příznivce, programátory a znalé uživatele Javy jistě nenechává klidnými.

Leave a Reply