„Chrome je nejlepší!“ — „NE! Firefox je lepší!“ — „Nehádejte se! Opera je stejně nejlepší!“ — „O čem se bavíte? O internetu? Já znám jenom Internet Explorer.“ — „Však ten je nejlepší!“ — „To v žádném případě, nejlepší je …“ a tak dále…
Znáte tyto odvěké bitvy webových prohlížečů? – respektive jejich uživatelů? Patříte třeba k nějakému z klanů chromeovců, firefoxáků, iéčkařů nebo je vám to vesměs jedno?

Různých soubojů a testů webových prohlížečů je na celé internetové síti tolik, že je v podstatě nemožné je spočítat. Některé jsou objektivní, některé zaujaté ať už jako reklama nebo názorem autora, zkrátka těžko zjistit, který prohlížeč je opravdu ten nejlepší. Možná to ani není třeba, protože kvalitativně jsou si vesměs všechny tak vyrovnané, že volba toho či onoho je spíše jen a jen na sympatiích a požadavcích jednotlivých uživatelů.

Přesto vám představujeme rychlý a hlavně věcný test ničím nezaujatý, naprosto objektivní. Neuvidíte tu ani napsáno, který je nejlepší. Pouze můžete shlédnout zjištěné údaje. Takže vše berte prosím jen informativně. Prohlížeče byly použity bez úprav – tedy tak, jak jsou po instalaci.

Test bude zcela jednoduchý a spočívá ve srovnání využití HW prostředků při zapnutém videu na YouTube s nastavením kvality HD 720p. Postup je v každém případě stejný, začátek měření je se spuštěním videa a ukončen po 1 minutě.

Jako testovací stroj je zvolen starší stolní počítač s dnes již nedostačujícím výkonem, ale dostačujícím potřebám běžného uživatele.
Stručný popis: procesor (CPU) – AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5000+ 2,61GHz; 2 GB RAM

Zjištěné využití procesoru (CPU) a paměti RAM:

Průměr využ. CPU [%] Ram [KB] Počet procesů
Internet Explorer 12,56 198 528 2
Mozilla Firefox 14,07 283 432 1
Opera 38,01 359 244 5
Google Chrome 32,22 286 412 4
Comodo Chromodo 32,61 494 240 10
Maxthon 48,85 564 820 5

Protože vesměs všechny prohlížeče pracují ve více procesech a při měření je patrné, že i v nich nastává změna ve využití, jsou výsledky celkově posčítány.

grafyprohlizece

Screenshoty měření:

Firefox

Firefox

ChromeChrome

ChromodoChromodo

IEIE

MaxthonMaxthon

OperaOpera

Leave a Reply