Společnost Google zveřejnila zajímavá fakta o svých datacentrech. Studie Torontské Univerzity a Googlu nám ukazuje statistiku spolehlivosti SSD a HDD používaných právě Googlem.

Jejich jednotky se skládají s deseti různých typů disků (podnikové i spotřebitelské), tří typů flash pamětí (MLC, eMLC a SLC). Celkem představují miliony dnů provozu těchto disků, po které byly během posledních šesti let tyto jednotky v používání.

Zajímavým zjištěním je fakt, že chyby u SSD se vyskytují častěji u starších jednotek než u jednotek, které byly vícekrát přepsány daty. Starší SSD disky se potýkaly s horšími čísly spolehlivosti.

Dalším faktem byl rozdíl mezi SSD s použitými typy SLC a MLC pamětí. Ačkoliv jsou SLC disky podstatně dražší než MLC, po stránce spolehlivosti SLC paměti nijak moc nevyčnívaly.

Na rozdíl od HDD, které nejčastěji selže po stránce mechaniky či elektroniky kompletně, jsou chyby na SSD spíše typu postupného opotřebení a nemožnosti přečtení dat.

Poměrně běžnou záležitostí u SSD disků se stávají nečitelné bloky, které sice v menším množství tolik nevadí, ale s postupem času jich přibývá a ve velkém množství můžou způsobit nemožnosti přečtení dalších stovek bloků nebo úmrtí některého ze samotných čipů. Dle statistiky se během čtyř let provozu u cca 30-80% SSD objevil alespoň jeden vadný blok a za stejnou dobu u 2-7% selhal minimálně jeden z hlavních NAND čipů.

V závěru se všichni shodli na tom, že v případě použití SSD disků je důležitější mít data správně zálohovaná z důvodu možnosti ztráty dat bez jakýchkoliv náznaků opotřebení.

 

01 ssd

Leave a Reply